Studia na San EscobarKto z Was nie chciałby studiować na renomowanej uczelni i jednocześnie cieszyć się doskonałą pogodą przez cały rok? Zapewne niewielu, prawda? No to mamy dla Was dobrą wiadomość, gdyż znalazło się w końcu miejsce na Karaibach, gdzie jest to jak najbardziej możliwe...

San Escobar – gdzie to jest?
San Escobar to niewielkie, wyspiarskie państwo na morzu Karaibskim. Region ten jest położony na południowy wschód od Zatoki Meksykańskiej i kontynentalnej Ameryki Północnej, na wschód od Ameryki Środkowej i na północ od Ameryki Południowej. Trochę podręcznikowo, ale chyba zrozumiale, prawda? Większość osób kojarzy jednak ten region świata ze słynnymi piratami – tymi zarówno prawdziwymi, jak i znanymi wyłącznie z ekranu telewizora. Skoro jednak wiecie już , gdzie wybierzecie się na studia, to chyba nie ma sensu dalej zanudzać Was tym geograficznym bełkotem. Przejdźmy zatem do konkretów, czyli...

Uczelnie na San Escobar
Niestety, na San Escobar funkcjonuje aktualnie tylko jedna uczelnia państwowa: Nacional Cartel de Medellín Universidad, której wieloletnim rektorem był Pablo Emilio Escobar Gaviria, postać niezwykle barwna i znana w latynoamerykańskim środowisku biznesowym i akademickim.
Nacional Cartel de Medellín UniversidadNacional Cartel de Medellín Universidad

Organizacja studiów na San Escobar pod wieloma względami przypomina system znany z europejskich uczelni, ale widoczne są także wpływy z amerykańskiego szkolnictwa wyższego. Kandydat legitymujący się zdanym egzaminem maturalnym może przystąpić do rekrutacji na jeden z kierunków prowadzonych w ramach studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Rok akademicki dzieli się na dwa semestry, więc na pierwszy rzut oka wszystko jest tak samo.

To jednak tylko pozory, gdyż studenci na San Escobar zaczynają swój rok akademicki w lutym. W lipcu rozpoczyna się natomiast dodatkowa rekrutacja na wybrane kierunki studiów. Znaczącej zmianie ulega zatem harmonogram procesu rekrutacji, który przedstawia się następująco:
  • do 30 października trwa rekrutacja na studia rozpoczynające się w lutym,
  • do 30 kwietnia trwa rekrutacja na studia rozpoczynające się w lipcu.

Kandydaci mają do wyboru około 50 zróżnicowanych programów kształcenia i około 200 specjalności. Nacional Cartel de Medellín Universidad zyskał jednak międzynarodową sławę ze względu na wysoki poziom kształcenia i wybitne osiągnięcia badawcze z zakresu chemii. Sugerujemy zatem wybór właśnie tego lub pokrewnego kierunku studiów.

Ile kosztują studia na San Escobar?
Studia są całkowicie bezpłatne, dotowane z budżetu państwa a zagraniczni studenci mogą ponadto liczyć na dodatkowe środki pochodzące z rozbudowanego systemu stypendialnego, którego nie znajdziecie nawet w Wielkiej Brytanii czy USA.

Waszym największym wydatkiem będzie jednak wynajem odpowiedniego mieszkania. Średnia cena małego studia na obrzeżach Santo Subito, będącej stolicą kraju, oscyluje w granicach 600-700 dolarów amerykańskich. Na jedzenie wydacie około 200 dolarów miesięcznie a na życie studenckie powinniście przeznaczyć minimum drugie tyle. Mając do dyspozycji 1000 dolarów miesięcznie można spokojnie przeżyć, dobrze zjeść i cieszyć się piękną pogodą przez cały rok.
santo subito
Czy warto?
Jeśli chcecie zdobyć porządne wykształcenie i jednocześnie studiować w pięknym otoczeniu, to chyba lepszego miejsca nie znajdziecie. Koszty życia nie przerażają, można dostać rządowe stypendium i opalać się codziennie po zajęciach... Brzmi nieźle, prawda?

Nasze najnowsze artykuły

loading...
Artykuły wybrane dla Ciebie

Najpopularniejsze kierunki studiów

Kierunki studiów pod lupą, czyli rekomendowane programy studiów

loading...
Kierunki studiów pod lupą - rekomendowane programy studiów

Matura, rekrutacja na studia, egzaminy, finansowanie studiów, pierwsza praca | Wybierz poradnik

Studia w Polsce | Gdzie studiować? Jak wybrać uczelnie i miasto?

loading...
Gdzie studiować?

Studia w Polsce | Nowe kierunki studiów I oraz II stopnia

loading...
Nowe kierunki studiów

Studia w Polsce | Rekrutacja na studia I i II stopnia

loading...
  Rekrutacja na studia

Studia za granicą | Najpopularniejsze artykuły na temat studiów za granicą

loading...
Artykuły na temat studiów za granicą wybrane dla Ciebie

Praca i kariera zawodowa | Kto zarabia najwięcej? Najbardziej przyszłościowe zawody

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->