Site logo

Uniwersytet Gdański – port dla nowoczesnych technologii informatycznych

Znajomość takich języków oprogramowania jak Java, C#, Ruby on Rails pozwala na łatwe zamustrowanie się do dobrej pracy w sektorze nowoczesnych technologii. Nauka ich jest nie jedną silną stroną kierunku informatyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Studia informatyczne na tym Wydziale wyróżnia także praktyczne stosowanie w sektorze ICT przetwarzania big data, internet of things (IoT), machine learning oraz rozwiązań mobilnych i chmurowych. Atutem jest ścisła współpraca z branżą IT, w tym Intelem, Microsoftem, Jit Teamem i Kainosem.

Informatyka to twoje drugie imię?

Jeśli komputery nie mają przed tobą tajemnic, a informacje o nowoczesnych technologiach przeglądasz do porannej kawy. Jednocześnie chcesz nauczyć się języków programowania to rozważ studia na Uniwersytecie Gdańskim.

Nasz profil kształcenia oparliśmy na łączeniu tworzenia programowania z solidną podstawą teoretyczną. Dzięki temu na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego nie mamy problemów z rekrutacją na studia licencjackie, magisterskie, a nawet doktoranckie.

prof. UG dr hab. Tomasz Dzido

Praca po informatyce “od zaraz”

Wielu studentów przyjeżdża studiować informatykę na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, mimo że równie dobre studia można znaleźć w wielu innych ośrodkach akademickich.

Na studia do Trójmiasta przyjechałem z Mazowsza. Wybrałem Gdańsk, ponieważ jest tutaj bardzo duży rynek pracy dla programistów. Mamy tutaj dostęp do morza, a ludzie mają trochę inną mentalność, niż w innych miastach. To właśnie było bardzo atrakcyjne. Nie pomyliłem się, już na drugim roku studiów zacząłem pracę jako software developer w firmie PGS Software. To polski software house, w którym wytwarzam oprogramowanie głównie dla klientów zagranicznych z różnych branż: medycznej, ubezpieczeniowej, bankowej

Sebastian Czarnecki, student informatyki

Szczególny nacisk w procesie kształcenia zostanie położony na pracę grupową w zespołach programistycznych, a także na aspekty związane z prowadzeniem projektu informatycznego. Specjaliści z firm pomogą prowadzić przedmioty z tych firm. Co powoduje, że jeśli nie po pierwszym, to po drugim roku studiów większość studentów dostaje ofertę pracy.

Po drugim roku studiów musimy odbyć obowiązkowe praktyki. To pozwala nam przeskoczyć łatwo z poziomu studenta i stażysty na poziom regularnego pracownika którejś z trójmiejskich firm informatycznych.

Daniel Banasiak, student informatyki.

Informatyka blisko biznesu

Trójmiasto rzeczywiście jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce ośrodków branży IT. Już kilka lat temu Gdańsk został uznany przez firmę consultingową KPMG za atrakcyjne miejsce do tworzenia centrów specjalizujących się w usługach IT. Był wskazany jako jedyne miejsce w Polsce, jedno z ośmiu w Europie i 31 na świecie (obok Buenos Aires, Santiago i Belfastu). Obecnie mają tutaj swoje siedziby i oddziały dziesiątki mniejszych i większych firm zatrudniających informatyków. Są wśród nich startup-y i nieduże firmy mocno specjalistyczne, ale i tzw. blue chipy jak Intel czy Microsoft.

Współpracujemy na Wydziale z wieloma z nich, a wiele innych zatrudnia naszych studentów już po pierwszym roku.

dr Jakub Neumann, Wicedyrektor Instytutu Informatyki UG.

Intel

Jednym z najbardziej znaczących partnerów Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego jest Intel. Gdańskie Centrum Badawczo–Rozwojowe koncernu jest jednym z jego 23 największych laboratoriów w Europie. – Z intelem współpracujemy w obszarze Internetu Rzeczy (Internet of Things). Eksperci firmy zaangażowali się z nami w stworzenie dla studentów przedmiotu testowanie systemów wbudowanych – wyjaśnia dr Neumann.

Nasi studenci mają także możliwość współpracy z Intelem podczas pisania prac magisterskich poświęconych tematyce przetwarzania języka naturalnego czyli rozpoznawania mowy i przetwarzania jej na dane cyfrowe.

dr Jakub Neumann, Wicedyrektor Instytutu Informatyki UG.

Microsoft

Dzięki współpracy z koncernem Microsoft studenci informatyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego mają dostęp do dedykowanych rozwiązań chmurowych oraz narzędzi programistycznych.

Pracując w chmurze Azure osadzają w niej maszyny wirtualne i serwisy webowe. Na zajęciach programistycznych wykorzystujemy Visual studio do tworzenia serwisów webowych i aplikacji mobilnych.

dr Tomasz Borzyszkowski, Instytutu Informatyki.

Współpraca Wydziału pozwala na nawiązanie przez studentów bezpośrednich kontaktów z Microsoftem. – Jako Microsoft Student Partner poznaję blisko rozwiązania chmurowe oraz narzędzie Xamarin które pozwalają na tworzenie aplikacji mobilnych w jednym języku jednocześnie na systemy iOS, Androida i Windows – mówi Daniel Banasiak, student informatyki.

Kainos

Wydział współpracuje z wieloma firmami programistycznymi branży IT produkującymi oprogramowanie dla biznesu z wielu różnych obszarów gospodarki. Na przykład silną stroną firmy Kainos są aplikacje dla służby zdrowia, branży finansowej i sektora publicznego. Solwit specjalizuje się w rozwiązaniach informatycznych dla “zielonej gospodarki”.

Uczestniczymy w przygotowaniu części programu studiów wokół technologii chmurowych i innych nowoczesnych rozwiązań informatycznych, ponieważ wpisuje się świetnie w plany rozwoju firmy Kainos w Polsce. Nasi pracownicy poprowadzą też część z zajęć z tego zakresu.

Szczepan Sakowicz, Członek Zarządu Kainos Polska.

Część z nich prowadzi zajęcia praktyczne dla studentów informatyki – m.in. przedstawiciele Jit Solutions. Firma produkuje rozwiązania IT dla wielu branż – finansowej, handlowej ilogistycznej. W jej ofercie jest np. oprogramowanie specjalistyczne dla branży logistyki morskiej.

Informatyka o profilu praktycznym idealnie wpisuje się w nasze potrzeby i odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynku – zarówno lokalnie na Pomorzu jak i szerzej – w Europie. Na zajęciach JVM Internals zapoznaję studentów z zasadami działania platformy programistycznej JAVA, czyli rozwiązaniami powszechnie wykorzystywanymi w rozwiązaniach dla biznesu, w tym oczywiście i w naszej firmie. Pokazujemy rozwiązania skalowalne, wydajne, bezpieczne i pokazujemy jak je projektować, budować, badać.

mgr Witold Bołt, absolwent informatyki na Wydziale i Business Architect w firmie Jit Solutions

Informatyka to twoje drugie imię?

Jeśli komputery nie mają przed tobą tajemnic, a informacje o nowoczesnych technologiach przeglądasz do porannej kawy. Jednocześnie chcesz nauczyć się języków programowania to rozważ studia na Uniwersytecie Gdańskim.

Przyszłość jest teraz

W programie studiów znajdziemy w zasadzie wszystkie obszary aktywności IT, które są “gorącymi tematami” w branży.

Nasi studenci uczą się wykorzystywania narzędzi machine learning i big data w aplikacjach webowych. Potrafią analizować, gromadzić i przetwarzać duże zbiory danych. Takich jak dane głosowe czy analizy zachowań internautów. Dzięki temu można trafniej podejmować decyzje w obszarze multimediów, biznesu, rozrywki polityki.

dr Włodzimierz Bzyl, Instytut Informatyki UG.

Studenci już podczas studiów angażują się w projekty, które za chwilę mogą być wykorzystywane w praktyce. – Przygotowaliśmy z kolegami z roku projekt ratowniczych dronów dla ratownictwa wodnego na konkurs dla firmy Comarch. Wykorzystuje on właśnie machine learning i big data – mówi Krystian Trubisz, student informatyki. – Umieszczamy kamerę na dronie latającym ponad wodą. Wysyła ona poprzez sygnał Wi-Fi obraz do systemu, który analizuje zachowanie kąpiących się i porównuje z wyspecjalizowanym algorytmem wyłapującym podejrzane modele zachowania się. Wysyła sygnał alarmowy natychmiast, kiedy uzna, że dana osoba może się topić – relacjonuje Trubisz. Sebastiana Czarneckiego z kolei najbardziej “kręci” machine learning w połączeniu z Internet of Things.

Razem z kolegami założyliśmy koło naukowe, w którym staramy się min. zaimplementować system inteligentnego domu. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której nie musimy “ręcznie” zarządzać inteligentnym domem. Chcemy, aby to program zbudował samouczącą się sztuczną sieć neuronową, na podstawie naszego zachowania będzie ona sama zarządzała domem.

Sebastian Czarnecki, student informatyki

Wydział wspiera wszelką aktywność swoich studentów w obszarze IT.

Szczególnie mile widziani są na naszych studiach kandydaci interesujący się informatyką i matematyką. Tacy. którzy są kreatywni, a jednocześnie są dokładni i skrupulatni, czyli mają cechy przydatne w nauce oprogramowania.

prof. UG dr hab. Tomasz Dzido
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Neurobiologia na UAM

Jak pisał na swoim blogu internetowym “Piękno Neurobiologii” wybitny polski neurobiolog, gość Wydziału Biologii UAM, nieżyjący już prof. Jerzy Vetulanii “Neurobiologia, nauka o biologii układu

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję